Zaštitni znaci TV stanica
Vh1- Video Hits One je američka kablovska televizija sa sedištem u Njujorku. Želja osnivača bila je da televizija stekne gledanost puštajući video spotove, ali da u fokusu budu jazz i R&B muzika. Danas je u vlasništvu MTV Networks-a, a naklonjen je, kako starijim, tako i novim izdanjima. Zaštitni znak Vh1-a je slovni i slikovni. Slovni deo je skraćenica, tačnije akronim reči „Video Hits One“ samo što je „One“ predstavljeno u obliku broja 1, okrenutog naopačke, a ne početnog slova O. Slikovni deo znaka je „list“ , kao nadogradnja početnog slova „V“. Iako ne koristi standardne boje, znak je vidljiv i upadljiv. Lako privlači i zadržava pažnju. Znak ne nosi nikakvu uvredljivu poruku tako da je lako primenjiv i na druge, poželjne aplikacije. Kako televizija ima dugu tradiciju (osnovana je 1985. godine), verujem da je znak zaštićen. Lično, nisam znala koje je značenje znaka, tako da ne bih mogla da kažem da je jednostavan i razumljiv. Isto tako, ne verujem da bi znak dobro funkcionisao u crno beloj reprodukciji, jer bi pre nosio poruku da je to jedna ozbiljna televizija (mislim na program), a ne televizija kojoj je u interesu da zabavi gledaoce. Ton znaka odgovara strategiji televizije- jer znak ima nekoliko različitih boja, pa deluje vrlo veselo i zabavno. Obzirom da je televizija osnovana 1985. godine, činjenica je da je znak dugotrajan. Bez obzira na tu činjenicu, znak i dalje deluje vrlo privlačno, pa čak i moderno. Znak se uveliko koristi kao animacija na televiziji, a lako se može prevesti i u treću dimenziju, a visok nivo grafičkog kvaliteta je doprineo da se kod gledalaca stvori želja za gledanjem televizije. Kada je izgovor u pitanju, znak nije lako izgovoriti, zbog razlike u pravilima našeg- srpskog, i engleskog jezika. Naime, u srpskom jeziku važi pravilo da je jedno slovo jedan glas, što nije slučaj u engleskom jeziku, gde slova sadrže po nekoliko glasova, pa se znak na engleskm jeziku čita „vi ejč van“, što baš nije prilagođeno našem govoru. Znak ne bih mogla da dovedem ni u kakvu vezu sa zvukom, a verujem da se zbog velikog broja različitih boja ne može koristiti diskretno. Međutim, upravo ta različitost boja ga je učinila vrlo prijatnim i dopadljivim.
RTL je hrvatska komercijalna televizija, sa nacionalnom frekvencijom, koja je 65.5% u vlasništvu RTL Grupe. Osnovana je 2004. godine i za veoma kratko vreme je stekla veliku popularnost. Program RTL televizije se sastoji od različitih serija, emisija, filmova, ali i dnevnih vesti. Pokriva 95% državne televizije, ali je gledana i u regionu preko kablovske televizije. Zaštitni znak je slovni, ispisan u pločicama različitih boja- crvene, žute i plave. Predpostavljam, pošto nisam pronašla tačno značenje, da je znak skraćenica od „radio- televizija“. Grafički kvalitet znaka omogućava brzu identifikaciju i laku vidljivost. Znak je, uprkos nestandardnim bojama koje koristi, jednostavan, lak za razumevanje i primenjiv na druge aplikacije. Znak je zakonski zaštićen (izvor: vikipedija), brzo i lako privlači, ali i zadržava pažnju. Znak ne sadrži nikakve jezičke ili vizuelne elemente koji narušavaju pristojnost. Znak bi bio prepoznatljiv i kao crno-bela reprodukcija, ali ne bi bio toliko privlačan i dopadljiv. Upravo ton znaka doprinosi toj dopadljivosti, a kako je to komercijalna televizija i program joj je uglavnom zabavnog karaktera, odgovara i strategiji kompanije. Kako je to relativno „mlada“ televizija, znak je moderan, a da li je dugotajan- vreme će pokazati. Zbog visokog nivoa grafičkog kvaliteta, znak je lako prevodiv i u treću dimenziju, a „šarenilo“ znaka privlači gledaoce, odnosno nose poruku „kupi me“, u ovom slučaju- „gledaj me“. Znak je lako izgovoriv na relevantnom tržištu, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim videom ili zvukom, a zbog upadljivih boja, smatram da se ne može koristiti diskretno, ali bi se mogao koristiti kao aplikacija na televiziji ili filmu.
„Nova“ televizija je prva hrvatska komercijalna televizija, osnovana 2000-ite godine, a od 2004. godine je u vlasništvu CME ( Centraleuropian Media Enterprises Ltd.). Programska šema obuhvata: zabavne emisije, humorističke serije, informativni program, filmski program,... Zaštitni znak je slovni i slikovni, oba crvene boje, na koju je ljusko oko vrlo osetljivo. Crvena boja predstavlja stanja i emocije ljudi: opasnost i hrabrost, revoluciju i rat, nasilje i greh, požudu i strast, pa čak i sam život. Vrlo se često koristi kao zaštitni znak u medijima, naročito u štampanim medijima. Znak spada u pravljene, ali se može svrstati i u metaforičke, jer se njegov slikovni deo može dovesti u vezu sa znakom za elektonsku poštu, samo što umesto „n“ stoji „a“ ( @ ). Kako internet i elktonska posta ( e-mail) spadaju u nove medije i novo sredstvo komuniciranja, znak može da predstavljam strategiju i politiku televizije, a to je nov način informisanja i zabave. Znak je vrlo dopadljiv i moderan, a kako internet smatraju budućnošču, verujem da će biti i dugotrajan. Grafički kvalitet znaka omogućava laku i brzu identifikaciju i dobru vidljivost. Znak ne bih nazvala jednostavnim, ali bi se mogao koristiti diskretno, kao i primeniti na sve poželjne aplikacije. Iako znak podseća na već postojeći, mogao bi se zakonski zaštititi,jer nije identičan, a i nema istu svrhu. Znak lako privlači i zadržava pažnju, ne sadrži jeziče ni vizuelne elemente koji bi ga učinili nepristojnim. Smatram da bi bio prepoznatljiv i u crno-beloj reprodukciji, a ton je u skladu sa strategijom kompanije. Lako je prevodiv u treću dimenziju, a mogao bi se koristiti i kao aplikacija na televiziji. Prilagođen je relevantnom tržištu, ali ga ne mogu povezati ni sa kakvim zvukom ili muzikom, uprkos njegovoj dopadljivosti.
„Eurosport“ je kanal specijalizovan iskljucivo za sport. Osnovan je 1989. godine, a dostupan je u 59 zemalja preko kablovske i satelitske mreže. U vlasništvu je TF1 group. Danas ima još nekoliko kanala: Eurosport2, Eurosport HD, Eurosport Live, Eurosport News. Zaštitni znak je slovni i slikovni. Slikovni je predstavljen zvezdama- 5 iznad i 5 ispod slovnog dela znaka, pa izgleda kao da obrazuje krug oko slovnog dela znaka. Zbog svog atraktivnog izgleda, zvezda petokraka je često korišćen simmbol. Koristi se u raznim bojama. Npr.
- Crvena zvezda- predstavlja komunistički simbol
- Bela zvezda se koristi na američkoj zastavi, svaka zvezda predstavlja jednu saveznu državu
-Žuta zvezda se nalazi na zastavi Evropske unije, ali I na zastavi Kameruna
- Crna zvezda se koristi na zastavama nekih afričkih zemalja, npr. Gana, ali je koriste i Anarhisti
-Zelena zvezda je simbol Esperantista, ali se koristi i na zastavi npr. Iraka
- Plavu petokraku koriste Panama i Honduras na svojim zastavama
Grafički kvalitet znaka omogućava njegovu brzu identifikaciju, dobru vidljivost, a mogao bi se koristiti I kao aplikacija na televiziji. Lak je za razumevanje, jer u nazivu već daje do znanja čime se televizija bavi. Znak koristi standardne boje, što omogućava I primenu na sve poželjne aplikacije. Lako je prevodiv u treću dimenziju, ali ne mogu da ga dovedem u vezu sa zvukom ili videom. Kako se zvezde često koriste kao simbol, verujem da znak nije uvredljiv I da ne nosi nepristojnu poruku. Obzirom da televizija postoji već 20 godina, možemo reći da je znak dugotrajan. Ipak, visok nivo grafičkog kvaliteta ga čini I modernim, ali ne I diskretnim. Verujem da bi znak bio vidljiv I u crno- beloj reprodukciji, ali bi se tu njegova pristojnost (imajući u vidu značenje zvezda) mogla dovesti u pitanje. Znak je prilagođen relevantnom govornom području, vrlo je dopadljiv I privlačan, odnosno, nosi sa sobom poruku “gledaj me”. Ton je u skladu sa strategijom kompanije, a kad je zakonska zaštita u pitanju, verujem da bi se mogao zaštiti, ako već nije (imjući u vidu dugotrajnost televizije), bez obzira na činjenicu da su zvezde često korišćen simbol.
“Animal planet” je američka kablovski I satelitski TV kanal. Pripada Discovery Communications grupi, a sa emitovanjem je krenuo u oktobru 1996. godine. Program se zasniva na emisijama o životinjama, tako da se znak može svrstati u deskriptivno ime. Znak je slovni I slikovni. Slovni deo znaka na engleskom jeziku znači planeta životinja, dok je slikovni deo znaka izražen u vidu slona I planete Zemlje, tako da znak tačno ukazuje čime se televizija bavi. Znak ne koristi standardne boje I nije jednostavan. Vrlo je upadljiv, lako privlači I zadržava pažnju. Znak je primenjiv na sve poželjne aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Ne sadrži nikakve vizuelne ili jezičke elemente koji bi mogli narušiti pristojnost, a lako se može I zakonski zaštititi. Znak bi dobro funkcionisao I u crno- beloj reprodukciji, a ton je u skladu sa strategijom kompanije. Kako je ovo relativno mlada televizija znak je vrlo moderan, a obzirom da znak opisuje program televizije, verujem da će znak biti I dugotrajan. Znak se može lako prevesti u treću dimenziju zbog visokog nivoa grafičkog kvaliteta, a mogao bi se koristiti I kao aplikacija na televiziji, a sa sobom nosi I poruku “gledaj me”. Izuzetno je privlačan I dopadljiv, mada nije baš lak za izgovor, ali bi se lako mogao dovesti u vezu sa zvukom, npr. “rikom” slona, pošto je slon deo zaštitnog znaka.
Zaštitni znaci štampanih medija
“Alo!” su dnevne novine, osnovane u oktobru 2007. godine od strane Ringier AG- u čijem su vlasništvu I dnevne novine “Blic”. Momenat izlazka na tržište praćen je agresivnom kampanjom pod sloganom: “ Najveće dnevne novine u Srbiji”. Pored veličine, bile su I najjeftinije dnevne novine ( I sada su). Deklarišu se kao tabloid, a I po njihovom načinu pisanja I naslovnim stranama, koje uvek imaju “bombastične” naslove, to se može lako zaključiti. U prilog tome ide I naziv novina. Zaštitni znak je bele boje na crvenoj podlozi, što je vrlo čest slučaj u štampanim medijima, tako da možemo reći da znak koristi standardne boje. Zaštitni znak novina je slovni I slikovni. Slikovni deo predstavlja znak uzvika na kraju reči, tako da može da se zakljući da su novine vrlo kritički nastrojene prema svim javnosti poznatim ličnostima. Zbog svoje veličine, znak je vrlo vidljiv. Brzo I lako- zbog svoje jednostavnosti, privlači I zadržava pažnju. Znak možemo svrstati u kategoriju već postojećih imena, a lako je primenjiv I na sve poželjne aplikacije, ali ne bih rekla da se može koristiti diskretno, zbog svog načina obraćanja prema čitalačkoj publici. Kako je slikovni znak u stvari interpunkcijski znak I koristi se u gotovo svim jezicima sveta, ne verujem da se znak može zakonski zaštititi. Znak ne narušava pristojnost, a verujem da bi dobro funkcionisao I u crno-brloj reprodukciji. Imajući u vidu da su novne veoma “mlade” ne može se govoriti o dugotrajnosti znaka, a I “era” elektronskih medija, naročito internet, sve više ugrožava štampane medije, tako da novine, posebno dnevne novine, sve više izlaze iz upotrebe. Sa druge strane, znak je moderan, a ton je u skladu sa strategijom kompanije. Pre svega zbog svog načina obraćanja, nosi sa sobom poruku “kupi me”, dok visok nivo grafičkog kvaliteta daje mogućnost da se znak koristi I kao animacija na televiziji. Novine se vrlo često reklamiraju u svom nekonkurentskom mediju, pa je I prevodivost u treću dimenziju vrlo moguća. Znak se lako izgovara na relevantom tržištu, dopadljiv je, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim zvukom ili videom.
“Hello!” magazin su nedeljne novine, koje se bave životima javnih ličnosti, ali za razliku od novina “Alo!”, one to rade na “prijateljski” način. Pored domaćih javnih ličnosti, u novinama se mogu naći I informacije o svetski poznatim ličnostima. “Hello!” je prvi put objavljen u Britaniji, a osnovan je 1988. godine od strane Španca Eduardo Sanches Junko. Na srpskom tržištu se pojavio 2007. godine. Znak je ispisan belim slovima, na crvenoj podlozi, što su standardne boje kada je štampa u pitanju. Znak se sastoji iz slovnog I slikovnog dela. Slika je interpunkcijski znak- uzvičnik, a slovni deo na engleskom jeziku znači “Zdravo!”, tako da se već iz naslova može zaključiti da novine žele da grade odnos prijateljstva sa ličnostima sa kojima sarađuju. Znak se može svrstati u već postojeća imena. Veoma je vidljiv I brzo privlači pažnju, a lako je primenjiv I na sve poželjne aplikacije. Lak je za razumevanje, I ne narušava pristojnost. Moguć je I u crno-beloj reprodukciji, a ton je u skladu sa strategijom kompanije. Obzirom da novine imaju dug niz godina rada iza sebe, može se reći da je znak dugotrajan, ali I moderan. Ne znak koliko je zakonska zaštita znaka moguća, jer se koristi znak koji je prisutan u gramatici velikog broja jezika. Visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku reprodukciju u treću dimenziju I primenjivost kao animaciju na televiziji, gde se novine I reklamiraju. Zahvaljujući grafičkom kvalitetu, znak nosi I poruku “kupi me”. Lak je za izgovor na relevantnom tržištu, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim zvukom, kao ni koristiti diskretno. Izuzetno je dopadljiv I privlačan.
Kao I magazine “Hello!” I magazine “Gloria” se bavi životima poznatih I slvnih ličnosti, takođe je nedeljnik, a I način rada, tačnije odnosa prema javnim ličnostima je “prijateljski”. Prvi broj pojavio se na tržištu 11.6. 2003. godine. “Gloria” je licencno izdanje internacionalne komapanije Europa press Holding koja u Zagrebu izdaje istoimeni magazin, najtiražniji list na hrvatskom tržištu. Zaštitni znak je slovni, ispisan crvenom bojom, na beloj podlozi, što je klasika u štampi, tako da možemo reći da koristi standardne boje. Znak je lično ime, veoma je vidljiv I dopadljiv. Grafički kvalitet znaka omogućava brzu I laku identifikaciju, kao I laku primenjivost na sve poželjne aplikacije. Zbog dužine reči, ne može se koristiti diskretno, ali se moće prevesti u treću dimenziju. Jednostavan je I lak za razumevanje, a moguće ga je I zakonski zaštiti. Ne sadrži nikakve vizuelne ili jezičke elemente koji bi mogli da naruše pristojnost. Dobro bi funkcionisao I kao crno-bela reprodukcija. Znak je moderan, a kako koristi lično ime kao svoj zaštitni znak, verujem da će biti I dugotrajan. Ton je u skladu sa marketing strategijom kompanije. Visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku primenjivost kao animaciju na filmu I televiziji. Novine koriste televizijski prostor za reklamiranje. Znak sa sobom nosi poruku “kupi me”. Lak je za izgovor na relevantnom tržištu, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim zvukom ili videom.
“Svet” novine su nedeljnik koji se bavi životima pozatih ličnosti, ali to rade na drugačiji- tabloidan, nimalo prijateljski način. Zaštitni znak je slovni, ispisan crvenim slovima, na beloj podlozi tako da možemo reći da koristi standardne boje. Znak je veoma vidljiv, jednostavan I lako primenjiv na druge aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Nije posebno dopadljiv, ali privlači pažnju. Moguće ga je zakonski zaštiti, pristojan je I prilagođen relevantnom govornom području. Dobro bi funkcionisao I kao crno-bela reprodukcija, nije posebno moderan, a da li je dugotrajan vreme će pokazati. Ton je u skladu sa marketing strategijom kompanije. Visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku prevodivost u treću dimenziju I primenu kao aplikacija na televiziji ili na filmu. Znak ne nosi poruku :”kupi me”, ali “zahvaljujući” svojim naslovima, novine su najčitaniji nedeljni list u zemlji. Ne mogu ga dovesti u vezu sa zvukom ili videom, a znak nije ni posebno dopadljiv, mada verujem da zbog prirode novina, njima to I nije najbitnije. Barem tako deluje.
“Glasjavnosti” su dnevne novine, prvi put objavljene 20. aprila 1998. godine pod nazivom “Novi blic”, da bi se već 25.aprila taj naziv promenio u sadašnji. Poznate su po izrazitom kritikovanju režima Slobodana Miloševića, a takav način pisanja su primenile I na ostale Vlade Srvije, posle Miloševićevog režima. Zaštitni znak je slovni, pisan ćiriličnim pismom, belim slovima na crvenoj podlozi. Vidljiv je, lak za izgovor, primenjiv na sve poželjne aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Ne sadrži nikakve vizuelne ili jezičke elemente koji bi mogli da naruše pristojnost. Znak bi se lako mogao zakonski zaštititi. Jednostavan je, lak za razumevanje. Jedan je od retkih novina pisan ćiriličnim pismom, tako da je I to jedan od razloga što brzo privlači pažnju, ali je ne zadržava. Znak mi ne deluje kao da je visokog nivoa grafičkog kvaliteta i teško da bi se mogao prevesti u treću dimenziju ili koristiti kao animacija na televiziji. Koristi standardne boje, ali bi dobro fnkcionisao I kao crno-bela reprodukcija. Znak nije moderan, ali je dugotrajan, a ne bih rekla da je u sladu sa marketing strategijom kompanije, jer znak deluje “slabo” zbog mnogo praznog (belog) u slovima, a sebe zovu najvećim kritičarima Vlasti u Srbiji. Znak ne nosi poruku: “kupi me”, ali bi se mogao dovesti u vezu sa zvukom, npr. Žamorom ljudi, pa da to predstavlja njihov glas. Nedopadljiv je I neprivlačan.
Analiza zaštitnih znakova na internet stranicama
Kako sam kod analize štampe navela, internet sve više uzima primat, tako da se I vesti danas, sve više, čitaju na internetu. “Vesti.rs” je sajt na koju ja lično idem da bih pročitala vesti, jer se tu nalaze vesti sakupljene iz svih novina, iz svakog segmenta društvenog života. Zaštitni znak je slovni, a naziv je deskriptivan, jer tačno govori šta se može naći na sajtu. Znak je plave boje,koja dominira I na celom sajtu. Znak je veoma privlačan, dopadljiv I vidljiv. Lak je za izgovor I ne sadrži nikakve jezičke ili vizuelne elemente koji bi mogli da naruše pristojnost. Grafički kvalitet znaka omogućava njegovu brzu I laku identifikaciju, a lako I privlači I zadržava pažnju. Lako bi se mogao zakonski zaštititi, jednostavan je I lak za razumevanje. Primenjiv je na sve poželjne aplikacije. Koristi standardne boje, a ton je u skladu sa strategijom. Ne bi dobro funkcionisao u crno-beloj reprodukciji, jer bi odmah asocirao na neke negativne vesti, npr. Crnu hroniku. Znak je moderan, a zbog svoje jednostavnosti ima izglede da bude I dugotrajan. Visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku prevodivost u treću dimenziju, kao I korišćenje znaka kao animaciju na televiziji. Zbog prijatnih boja znak nosi poruku “kupi me”, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa zvukom ili videom, niti se može koristiti diskretno.
Europa park je zabavni park u Nemačkoj. Podeljen je na 15 različitih delova, nazvanih po evropskim zemljama. Osnovan je 1975. godine od strane Mack porodice I zauzima prostor od 850000 m². Zaštitni znak je slovni I slikovni, ispisan žutim slovima na plavoj podlozi. Slikovni deo znaka su tri zvezde, ali su tako postavljene da izgleda kao da “lete”, nešto kao list na vetru. Žute zvezde se nalaze na zastavi Evropske unije, pa se može predpostaviti da one predstavljaju zemlje u parku. To ujedno znači da se znak može svrstati u deskriptivne. Veoma je uočljiv, lako primenjiv na sve poželjne aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Visok nivo grafičkog kvaliteta daje mogućnost da se znak koristi kao animacija na televiziji I da se prevede u treću dimenziju. Znak lako privlači I zadržava pažnju, a ne sadrži nikakve jezičke elemente koji bi mogli da naruše pristojnost, dok zvezde imaju različita značenja u različitim kulturama. Koristi standardne boje, a u crno- beloj reprodukciji bi mogao pogrešno da se protumači, zbog značenja zvezda. Ton je prilagođen strategiji kompanije, a znak je I moderan I dugotrajan I nosi poruku: “kupi me”. Prilagođen je relevantnom govornom području, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim zvukom ili videom.
MTS je skraćenica za mobilnu telefoniju Srbije. Znak je slovni I slikovni, ispisan belim slovima na crvenoj podlozi. Slikovni deo znaka su dve tačke između slova T i slova S. Znak je vidljiv, lako uočljiv I uz slogan: “Imate prijatelje!”, vrlo dopadljiv. Primenjiv je I na sve poželjne aplikacije, a može se koristiti I diskretno, a I u crno-beloj reprodukciji bi bio vidljiv I prepoznatljiv. Jednostavan je, lako privlači pažnju, a moguće ga je I zakonski zaštititi. Pristojan je I koristi standardne boje. Ton je prilagođen strategiji, moderan je a visok nivo grafičkog kvaliteta će ga, verujem, učiniti I dugotrajnim. Lako se prevodi u treću dimenziju, a moguć je I kao aplikacija na televiziji. Nosi sa sobom poruku. “kupi me”, lak je za izgovor, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa zvukom.
“Miami Ink” je emisija koja je nama dostupna preko Discovery channel- a, preko kablovske terlvizije. Međutim, emisija ima I svoj web sajt. “Miami Ink” je, ustvari, tattoo studio u Majamiju, a njih pet momaka rade u studiju kao tattoo majstori, pa emisija prikazuje njihov rad u studiju, ali I život van njega. Tako da emisija dođe kao neki reality show. Kako sam zaljubljenik u tetovaže, ovu emisiju redovno gledam. Zaštitni znak je slikovni I slovni, ispisan crvenom bojom na crnoj podlozi. Slikovni deo znaka je stilizovana tačka na slovu “i” , pa izgleda kao plamen vatre. Znak je dodatno izšaran da bi opisao prirodu posla. “Miami Ink-a”. Znak je vidliv I primenjiv na poželjne aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Kada je naziv u pitanju, “Miami”- potiče od mesta u kojem je studio, a “Ink” na engleskom jeziku znači mastilo, premazati mastilom, tako da znak koristi I već postojeće ime, ali I deskriptivno ime. Inače, ovakvih studija ima više, a svaki kao zaštitni znak koristi naziv mesta u kom se studio nalazi I dodatak “Ink”. Jednostavan je, ali ne veerujem da bi se mogao zakonski zaštititi. Lako privlači I zadržava pažnju I ne sadrži nikakve vizuelne ili jezičke elemente koji bi mogli da naruše pristojnost. Zbog crne pozadine, ne može se reći da znak koristi standardne boje, a mislim da ne bi dobro funkcionisao ni kao crno-bela reprodukciija. Znak je moderan, ali ne znam koliko će biti dugotrajan. Ton je prigodan, a visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku prevodivost u treću dimenziju I korišćenje kao animacija na televiziji. Znak je privlačan I nosi poruku “kupi me”. Lak je za izgovor, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim zvukom.
“Google” je američka korporacija, specijalizovana za pretraživanje na internetu. Otkrili su ga Larry Page I Sergey Brin, dok su još bili studenti, ali je prvi put korišćena 1998. godine. Vođeni su misijom: organizovati svetske informacije I učiniti ih univerzalno dostupnim I korisnim. Ime potiče od pogrečno spelovane reči: “Googol”, koji se odnosi na 10 na 100, odnosno, predstavlja broj 1 sa 100 nula. Zaštitni znak je slovni, ispisan različitim bojama, tako da se ne može reći da koristi standardno ime. Ime je pravljeno I nije uvredljivo, što dokazuje I veliki broj korisnika. Vidljiv je, lako primenjiv na sve poželjne aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Lako privlači I zadržava pažnju, a sigurna sam da je I zakonski zaštićen. Više od deset godina postojanja ukazuje da je znak dugotrajan, ali je opet I moderan. Dopadljiv je, a visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku prevodivost u treću dimenziju, ali I korišćenje znaka kao animacije na televiziji. Znak nije lak za razumevanje, a mislim da crno-bela reprodukcija ne bi bila efektna. Ton je prigodan I nosi poruku:”kupi me”. Lak je za izgovor I dopadljiv je, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa zvukom.
Vh1- Video Hits One je američka kablovska televizija sa sedištem u Njujorku. Želja osnivača bila je da televizija stekne gledanost puštajući video spotove, ali da u fokusu budu jazz i R&B muzika. Danas je u vlasništvu MTV Networks-a, a naklonjen je, kako starijim, tako i novim izdanjima. Zaštitni znak Vh1-a je slovni i slikovni. Slovni deo je skraćenica, tačnije akronim reči „Video Hits One“ samo što je „One“ predstavljeno u obliku broja 1, okrenutog naopačke, a ne početnog slova O. Slikovni deo znaka je „list“ , kao nadogradnja početnog slova „V“. Iako ne koristi standardne boje, znak je vidljiv i upadljiv. Lako privlači i zadržava pažnju. Znak ne nosi nikakvu uvredljivu poruku tako da je lako primenjiv i na druge, poželjne aplikacije. Kako televizija ima dugu tradiciju (osnovana je 1985. godine), verujem da je znak zaštićen. Lično, nisam znala koje je značenje znaka, tako da ne bih mogla da kažem da je jednostavan i razumljiv. Isto tako, ne verujem da bi znak dobro funkcionisao u crno beloj reprodukciji, jer bi pre nosio poruku da je to jedna ozbiljna televizija (mislim na program), a ne televizija kojoj je u interesu da zabavi gledaoce. Ton znaka odgovara strategiji televizije- jer znak ima nekoliko različitih boja, pa deluje vrlo veselo i zabavno. Obzirom da je televizija osnovana 1985. godine, činjenica je da je znak dugotrajan. Bez obzira na tu činjenicu, znak i dalje deluje vrlo privlačno, pa čak i moderno. Znak se uveliko koristi kao animacija na televiziji, a lako se može prevesti i u treću dimenziju, a visok nivo grafičkog kvaliteta je doprineo da se kod gledalaca stvori želja za gledanjem televizije. Kada je izgovor u pitanju, znak nije lako izgovoriti, zbog razlike u pravilima našeg- srpskog, i engleskog jezika. Naime, u srpskom jeziku važi pravilo da je jedno slovo jedan glas, što nije slučaj u engleskom jeziku, gde slova sadrže po nekoliko glasova, pa se znak na engleskm jeziku čita „vi ejč van“, što baš nije prilagođeno našem govoru. Znak ne bih mogla da dovedem ni u kakvu vezu sa zvukom, a verujem da se zbog velikog broja različitih boja ne može koristiti diskretno. Međutim, upravo ta različitost boja ga je učinila vrlo prijatnim i dopadljivim.
RTL je hrvatska komercijalna televizija, sa nacionalnom frekvencijom, koja je 65.5% u vlasništvu RTL Grupe. Osnovana je 2004. godine i za veoma kratko vreme je stekla veliku popularnost. Program RTL televizije se sastoji od različitih serija, emisija, filmova, ali i dnevnih vesti. Pokriva 95% državne televizije, ali je gledana i u regionu preko kablovske televizije. Zaštitni znak je slovni, ispisan u pločicama različitih boja- crvene, žute i plave. Predpostavljam, pošto nisam pronašla tačno značenje, da je znak skraćenica od „radio- televizija“. Grafički kvalitet znaka omogućava brzu identifikaciju i laku vidljivost. Znak je, uprkos nestandardnim bojama koje koristi, jednostavan, lak za razumevanje i primenjiv na druge aplikacije. Znak je zakonski zaštićen (izvor: vikipedija), brzo i lako privlači, ali i zadržava pažnju. Znak ne sadrži nikakve jezičke ili vizuelne elemente koji narušavaju pristojnost. Znak bi bio prepoznatljiv i kao crno-bela reprodukcija, ali ne bi bio toliko privlačan i dopadljiv. Upravo ton znaka doprinosi toj dopadljivosti, a kako je to komercijalna televizija i program joj je uglavnom zabavnog karaktera, odgovara i strategiji kompanije. Kako je to relativno „mlada“ televizija, znak je moderan, a da li je dugotajan- vreme će pokazati. Zbog visokog nivoa grafičkog kvaliteta, znak je lako prevodiv i u treću dimenziju, a „šarenilo“ znaka privlači gledaoce, odnosno nose poruku „kupi me“, u ovom slučaju- „gledaj me“. Znak je lako izgovoriv na relevantnom tržištu, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim videom ili zvukom, a zbog upadljivih boja, smatram da se ne može koristiti diskretno, ali bi se mogao koristiti kao aplikacija na televiziji ili filmu.
„Nova“ televizija je prva hrvatska komercijalna televizija, osnovana 2000-ite godine, a od 2004. godine je u vlasništvu CME ( Centraleuropian Media Enterprises Ltd.). Programska šema obuhvata: zabavne emisije, humorističke serije, informativni program, filmski program,... Zaštitni znak je slovni i slikovni, oba crvene boje, na koju je ljusko oko vrlo osetljivo. Crvena boja predstavlja stanja i emocije ljudi: opasnost i hrabrost, revoluciju i rat, nasilje i greh, požudu i strast, pa čak i sam život. Vrlo se često koristi kao zaštitni znak u medijima, naročito u štampanim medijima. Znak spada u pravljene, ali se može svrstati i u metaforičke, jer se njegov slikovni deo može dovesti u vezu sa znakom za elektonsku poštu, samo što umesto „n“ stoji „a“ ( @ ). Kako internet i elktonska posta ( e-mail) spadaju u nove medije i novo sredstvo komuniciranja, znak može da predstavljam strategiju i politiku televizije, a to je nov način informisanja i zabave. Znak je vrlo dopadljiv i moderan, a kako internet smatraju budućnošču, verujem da će biti i dugotrajan. Grafički kvalitet znaka omogućava laku i brzu identifikaciju i dobru vidljivost. Znak ne bih nazvala jednostavnim, ali bi se mogao koristiti diskretno, kao i primeniti na sve poželjne aplikacije. Iako znak podseća na već postojeći, mogao bi se zakonski zaštititi,jer nije identičan, a i nema istu svrhu. Znak lako privlači i zadržava pažnju, ne sadrži jeziče ni vizuelne elemente koji bi ga učinili nepristojnim. Smatram da bi bio prepoznatljiv i u crno-beloj reprodukciji, a ton je u skladu sa strategijom kompanije. Lako je prevodiv u treću dimenziju, a mogao bi se koristiti i kao aplikacija na televiziji. Prilagođen je relevantnom tržištu, ali ga ne mogu povezati ni sa kakvim zvukom ili muzikom, uprkos njegovoj dopadljivosti.
„Eurosport“ je kanal specijalizovan iskljucivo za sport. Osnovan je 1989. godine, a dostupan je u 59 zemalja preko kablovske i satelitske mreže. U vlasništvu je TF1 group. Danas ima još nekoliko kanala: Eurosport2, Eurosport HD, Eurosport Live, Eurosport News. Zaštitni znak je slovni i slikovni. Slikovni je predstavljen zvezdama- 5 iznad i 5 ispod slovnog dela znaka, pa izgleda kao da obrazuje krug oko slovnog dela znaka. Zbog svog atraktivnog izgleda, zvezda petokraka je često korišćen simmbol. Koristi se u raznim bojama. Npr.
- Crvena zvezda- predstavlja komunistički simbol
- Bela zvezda se koristi na američkoj zastavi, svaka zvezda predstavlja jednu saveznu državu
-Žuta zvezda se nalazi na zastavi Evropske unije, ali I na zastavi Kameruna
- Crna zvezda se koristi na zastavama nekih afričkih zemalja, npr. Gana, ali je koriste i Anarhisti
-Zelena zvezda je simbol Esperantista, ali se koristi i na zastavi npr. Iraka
- Plavu petokraku koriste Panama i Honduras na svojim zastavama
Grafički kvalitet znaka omogućava njegovu brzu identifikaciju, dobru vidljivost, a mogao bi se koristiti I kao aplikacija na televiziji. Lak je za razumevanje, jer u nazivu već daje do znanja čime se televizija bavi. Znak koristi standardne boje, što omogućava I primenu na sve poželjne aplikacije. Lako je prevodiv u treću dimenziju, ali ne mogu da ga dovedem u vezu sa zvukom ili videom. Kako se zvezde često koriste kao simbol, verujem da znak nije uvredljiv I da ne nosi nepristojnu poruku. Obzirom da televizija postoji već 20 godina, možemo reći da je znak dugotrajan. Ipak, visok nivo grafičkog kvaliteta ga čini I modernim, ali ne I diskretnim. Verujem da bi znak bio vidljiv I u crno- beloj reprodukciji, ali bi se tu njegova pristojnost (imajući u vidu značenje zvezda) mogla dovesti u pitanje. Znak je prilagođen relevantnom govornom području, vrlo je dopadljiv I privlačan, odnosno, nosi sa sobom poruku “gledaj me”. Ton je u skladu sa strategijom kompanije, a kad je zakonska zaštita u pitanju, verujem da bi se mogao zaštiti, ako već nije (imjući u vidu dugotrajnost televizije), bez obzira na činjenicu da su zvezde često korišćen simbol.
“Animal planet” je američka kablovski I satelitski TV kanal. Pripada Discovery Communications grupi, a sa emitovanjem je krenuo u oktobru 1996. godine. Program se zasniva na emisijama o životinjama, tako da se znak može svrstati u deskriptivno ime. Znak je slovni I slikovni. Slovni deo znaka na engleskom jeziku znači planeta životinja, dok je slikovni deo znaka izražen u vidu slona I planete Zemlje, tako da znak tačno ukazuje čime se televizija bavi. Znak ne koristi standardne boje I nije jednostavan. Vrlo je upadljiv, lako privlači I zadržava pažnju. Znak je primenjiv na sve poželjne aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Ne sadrži nikakve vizuelne ili jezičke elemente koji bi mogli narušiti pristojnost, a lako se može I zakonski zaštititi. Znak bi dobro funkcionisao I u crno- beloj reprodukciji, a ton je u skladu sa strategijom kompanije. Kako je ovo relativno mlada televizija znak je vrlo moderan, a obzirom da znak opisuje program televizije, verujem da će znak biti I dugotrajan. Znak se može lako prevesti u treću dimenziju zbog visokog nivoa grafičkog kvaliteta, a mogao bi se koristiti I kao aplikacija na televiziji, a sa sobom nosi I poruku “gledaj me”. Izuzetno je privlačan I dopadljiv, mada nije baš lak za izgovor, ali bi se lako mogao dovesti u vezu sa zvukom, npr. “rikom” slona, pošto je slon deo zaštitnog znaka.
Zaštitni znaci štampanih medija
“Alo!” su dnevne novine, osnovane u oktobru 2007. godine od strane Ringier AG- u čijem su vlasništvu I dnevne novine “Blic”. Momenat izlazka na tržište praćen je agresivnom kampanjom pod sloganom: “ Najveće dnevne novine u Srbiji”. Pored veličine, bile su I najjeftinije dnevne novine ( I sada su). Deklarišu se kao tabloid, a I po njihovom načinu pisanja I naslovnim stranama, koje uvek imaju “bombastične” naslove, to se može lako zaključiti. U prilog tome ide I naziv novina. Zaštitni znak je bele boje na crvenoj podlozi, što je vrlo čest slučaj u štampanim medijima, tako da možemo reći da znak koristi standardne boje. Zaštitni znak novina je slovni I slikovni. Slikovni deo predstavlja znak uzvika na kraju reči, tako da može da se zakljući da su novine vrlo kritički nastrojene prema svim javnosti poznatim ličnostima. Zbog svoje veličine, znak je vrlo vidljiv. Brzo I lako- zbog svoje jednostavnosti, privlači I zadržava pažnju. Znak možemo svrstati u kategoriju već postojećih imena, a lako je primenjiv I na sve poželjne aplikacije, ali ne bih rekla da se može koristiti diskretno, zbog svog načina obraćanja prema čitalačkoj publici. Kako je slikovni znak u stvari interpunkcijski znak I koristi se u gotovo svim jezicima sveta, ne verujem da se znak može zakonski zaštititi. Znak ne narušava pristojnost, a verujem da bi dobro funkcionisao I u crno-brloj reprodukciji. Imajući u vidu da su novne veoma “mlade” ne može se govoriti o dugotrajnosti znaka, a I “era” elektronskih medija, naročito internet, sve više ugrožava štampane medije, tako da novine, posebno dnevne novine, sve više izlaze iz upotrebe. Sa druge strane, znak je moderan, a ton je u skladu sa strategijom kompanije. Pre svega zbog svog načina obraćanja, nosi sa sobom poruku “kupi me”, dok visok nivo grafičkog kvaliteta daje mogućnost da se znak koristi I kao animacija na televiziji. Novine se vrlo često reklamiraju u svom nekonkurentskom mediju, pa je I prevodivost u treću dimenziju vrlo moguća. Znak se lako izgovara na relevantom tržištu, dopadljiv je, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim zvukom ili videom.
“Hello!” magazin su nedeljne novine, koje se bave životima javnih ličnosti, ali za razliku od novina “Alo!”, one to rade na “prijateljski” način. Pored domaćih javnih ličnosti, u novinama se mogu naći I informacije o svetski poznatim ličnostima. “Hello!” je prvi put objavljen u Britaniji, a osnovan je 1988. godine od strane Španca Eduardo Sanches Junko. Na srpskom tržištu se pojavio 2007. godine. Znak je ispisan belim slovima, na crvenoj podlozi, što su standardne boje kada je štampa u pitanju. Znak se sastoji iz slovnog I slikovnog dela. Slika je interpunkcijski znak- uzvičnik, a slovni deo na engleskom jeziku znači “Zdravo!”, tako da se već iz naslova može zaključiti da novine žele da grade odnos prijateljstva sa ličnostima sa kojima sarađuju. Znak se može svrstati u već postojeća imena. Veoma je vidljiv I brzo privlači pažnju, a lako je primenjiv I na sve poželjne aplikacije. Lak je za razumevanje, I ne narušava pristojnost. Moguć je I u crno-beloj reprodukciji, a ton je u skladu sa strategijom kompanije. Obzirom da novine imaju dug niz godina rada iza sebe, može se reći da je znak dugotrajan, ali I moderan. Ne znak koliko je zakonska zaštita znaka moguća, jer se koristi znak koji je prisutan u gramatici velikog broja jezika. Visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku reprodukciju u treću dimenziju I primenjivost kao animaciju na televiziji, gde se novine I reklamiraju. Zahvaljujući grafičkom kvalitetu, znak nosi I poruku “kupi me”. Lak je za izgovor na relevantnom tržištu, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim zvukom, kao ni koristiti diskretno. Izuzetno je dopadljiv I privlačan.
Kao I magazine “Hello!” I magazine “Gloria” se bavi životima poznatih I slvnih ličnosti, takođe je nedeljnik, a I način rada, tačnije odnosa prema javnim ličnostima je “prijateljski”. Prvi broj pojavio se na tržištu 11.6. 2003. godine. “Gloria” je licencno izdanje internacionalne komapanije Europa press Holding koja u Zagrebu izdaje istoimeni magazin, najtiražniji list na hrvatskom tržištu. Zaštitni znak je slovni, ispisan crvenom bojom, na beloj podlozi, što je klasika u štampi, tako da možemo reći da koristi standardne boje. Znak je lično ime, veoma je vidljiv I dopadljiv. Grafički kvalitet znaka omogućava brzu I laku identifikaciju, kao I laku primenjivost na sve poželjne aplikacije. Zbog dužine reči, ne može se koristiti diskretno, ali se moće prevesti u treću dimenziju. Jednostavan je I lak za razumevanje, a moguće ga je I zakonski zaštiti. Ne sadrži nikakve vizuelne ili jezičke elemente koji bi mogli da naruše pristojnost. Dobro bi funkcionisao I kao crno-bela reprodukcija. Znak je moderan, a kako koristi lično ime kao svoj zaštitni znak, verujem da će biti I dugotrajan. Ton je u skladu sa marketing strategijom kompanije. Visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku primenjivost kao animaciju na filmu I televiziji. Novine koriste televizijski prostor za reklamiranje. Znak sa sobom nosi poruku “kupi me”. Lak je za izgovor na relevantnom tržištu, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim zvukom ili videom.
“Svet” novine su nedeljnik koji se bavi životima pozatih ličnosti, ali to rade na drugačiji- tabloidan, nimalo prijateljski način. Zaštitni znak je slovni, ispisan crvenim slovima, na beloj podlozi tako da možemo reći da koristi standardne boje. Znak je veoma vidljiv, jednostavan I lako primenjiv na druge aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Nije posebno dopadljiv, ali privlači pažnju. Moguće ga je zakonski zaštiti, pristojan je I prilagođen relevantnom govornom području. Dobro bi funkcionisao I kao crno-bela reprodukcija, nije posebno moderan, a da li je dugotrajan vreme će pokazati. Ton je u skladu sa marketing strategijom kompanije. Visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku prevodivost u treću dimenziju I primenu kao aplikacija na televiziji ili na filmu. Znak ne nosi poruku :”kupi me”, ali “zahvaljujući” svojim naslovima, novine su najčitaniji nedeljni list u zemlji. Ne mogu ga dovesti u vezu sa zvukom ili videom, a znak nije ni posebno dopadljiv, mada verujem da zbog prirode novina, njima to I nije najbitnije. Barem tako deluje.
“Glasjavnosti” su dnevne novine, prvi put objavljene 20. aprila 1998. godine pod nazivom “Novi blic”, da bi se već 25.aprila taj naziv promenio u sadašnji. Poznate su po izrazitom kritikovanju režima Slobodana Miloševića, a takav način pisanja su primenile I na ostale Vlade Srvije, posle Miloševićevog režima. Zaštitni znak je slovni, pisan ćiriličnim pismom, belim slovima na crvenoj podlozi. Vidljiv je, lak za izgovor, primenjiv na sve poželjne aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Ne sadrži nikakve vizuelne ili jezičke elemente koji bi mogli da naruše pristojnost. Znak bi se lako mogao zakonski zaštititi. Jednostavan je, lak za razumevanje. Jedan je od retkih novina pisan ćiriličnim pismom, tako da je I to jedan od razloga što brzo privlači pažnju, ali je ne zadržava. Znak mi ne deluje kao da je visokog nivoa grafičkog kvaliteta i teško da bi se mogao prevesti u treću dimenziju ili koristiti kao animacija na televiziji. Koristi standardne boje, ali bi dobro fnkcionisao I kao crno-bela reprodukcija. Znak nije moderan, ali je dugotrajan, a ne bih rekla da je u sladu sa marketing strategijom kompanije, jer znak deluje “slabo” zbog mnogo praznog (belog) u slovima, a sebe zovu najvećim kritičarima Vlasti u Srbiji. Znak ne nosi poruku: “kupi me”, ali bi se mogao dovesti u vezu sa zvukom, npr. Žamorom ljudi, pa da to predstavlja njihov glas. Nedopadljiv je I neprivlačan.
Analiza zaštitnih znakova na internet stranicama
Kako sam kod analize štampe navela, internet sve više uzima primat, tako da se I vesti danas, sve više, čitaju na internetu. “Vesti.rs” je sajt na koju ja lično idem da bih pročitala vesti, jer se tu nalaze vesti sakupljene iz svih novina, iz svakog segmenta društvenog života. Zaštitni znak je slovni, a naziv je deskriptivan, jer tačno govori šta se može naći na sajtu. Znak je plave boje,koja dominira I na celom sajtu. Znak je veoma privlačan, dopadljiv I vidljiv. Lak je za izgovor I ne sadrži nikakve jezičke ili vizuelne elemente koji bi mogli da naruše pristojnost. Grafički kvalitet znaka omogućava njegovu brzu I laku identifikaciju, a lako I privlači I zadržava pažnju. Lako bi se mogao zakonski zaštititi, jednostavan je I lak za razumevanje. Primenjiv je na sve poželjne aplikacije. Koristi standardne boje, a ton je u skladu sa strategijom. Ne bi dobro funkcionisao u crno-beloj reprodukciji, jer bi odmah asocirao na neke negativne vesti, npr. Crnu hroniku. Znak je moderan, a zbog svoje jednostavnosti ima izglede da bude I dugotrajan. Visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku prevodivost u treću dimenziju, kao I korišćenje znaka kao animaciju na televiziji. Zbog prijatnih boja znak nosi poruku “kupi me”, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa zvukom ili videom, niti se može koristiti diskretno.
Europa park je zabavni park u Nemačkoj. Podeljen je na 15 različitih delova, nazvanih po evropskim zemljama. Osnovan je 1975. godine od strane Mack porodice I zauzima prostor od 850000 m². Zaštitni znak je slovni I slikovni, ispisan žutim slovima na plavoj podlozi. Slikovni deo znaka su tri zvezde, ali su tako postavljene da izgleda kao da “lete”, nešto kao list na vetru. Žute zvezde se nalaze na zastavi Evropske unije, pa se može predpostaviti da one predstavljaju zemlje u parku. To ujedno znači da se znak može svrstati u deskriptivne. Veoma je uočljiv, lako primenjiv na sve poželjne aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Visok nivo grafičkog kvaliteta daje mogućnost da se znak koristi kao animacija na televiziji I da se prevede u treću dimenziju. Znak lako privlači I zadržava pažnju, a ne sadrži nikakve jezičke elemente koji bi mogli da naruše pristojnost, dok zvezde imaju različita značenja u različitim kulturama. Koristi standardne boje, a u crno- beloj reprodukciji bi mogao pogrešno da se protumači, zbog značenja zvezda. Ton je prilagođen strategiji kompanije, a znak je I moderan I dugotrajan I nosi poruku: “kupi me”. Prilagođen je relevantnom govornom području, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim zvukom ili videom.
MTS je skraćenica za mobilnu telefoniju Srbije. Znak je slovni I slikovni, ispisan belim slovima na crvenoj podlozi. Slikovni deo znaka su dve tačke između slova T i slova S. Znak je vidljiv, lako uočljiv I uz slogan: “Imate prijatelje!”, vrlo dopadljiv. Primenjiv je I na sve poželjne aplikacije, a može se koristiti I diskretno, a I u crno-beloj reprodukciji bi bio vidljiv I prepoznatljiv. Jednostavan je, lako privlači pažnju, a moguće ga je I zakonski zaštititi. Pristojan je I koristi standardne boje. Ton je prilagođen strategiji, moderan je a visok nivo grafičkog kvaliteta će ga, verujem, učiniti I dugotrajnim. Lako se prevodi u treću dimenziju, a moguć je I kao aplikacija na televiziji. Nosi sa sobom poruku. “kupi me”, lak je za izgovor, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa zvukom.
“Miami Ink” je emisija koja je nama dostupna preko Discovery channel- a, preko kablovske terlvizije. Međutim, emisija ima I svoj web sajt. “Miami Ink” je, ustvari, tattoo studio u Majamiju, a njih pet momaka rade u studiju kao tattoo majstori, pa emisija prikazuje njihov rad u studiju, ali I život van njega. Tako da emisija dođe kao neki reality show. Kako sam zaljubljenik u tetovaže, ovu emisiju redovno gledam. Zaštitni znak je slikovni I slovni, ispisan crvenom bojom na crnoj podlozi. Slikovni deo znaka je stilizovana tačka na slovu “i” , pa izgleda kao plamen vatre. Znak je dodatno izšaran da bi opisao prirodu posla. “Miami Ink-a”. Znak je vidliv I primenjiv na poželjne aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Kada je naziv u pitanju, “Miami”- potiče od mesta u kojem je studio, a “Ink” na engleskom jeziku znači mastilo, premazati mastilom, tako da znak koristi I već postojeće ime, ali I deskriptivno ime. Inače, ovakvih studija ima više, a svaki kao zaštitni znak koristi naziv mesta u kom se studio nalazi I dodatak “Ink”. Jednostavan je, ali ne veerujem da bi se mogao zakonski zaštititi. Lako privlači I zadržava pažnju I ne sadrži nikakve vizuelne ili jezičke elemente koji bi mogli da naruše pristojnost. Zbog crne pozadine, ne može se reći da znak koristi standardne boje, a mislim da ne bi dobro funkcionisao ni kao crno-bela reprodukciija. Znak je moderan, ali ne znam koliko će biti dugotrajan. Ton je prigodan, a visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku prevodivost u treću dimenziju I korišćenje kao animacija na televiziji. Znak je privlačan I nosi poruku “kupi me”. Lak je za izgovor, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa nekim zvukom.
“Google” je američka korporacija, specijalizovana za pretraživanje na internetu. Otkrili su ga Larry Page I Sergey Brin, dok su još bili studenti, ali je prvi put korišćena 1998. godine. Vođeni su misijom: organizovati svetske informacije I učiniti ih univerzalno dostupnim I korisnim. Ime potiče od pogrečno spelovane reči: “Googol”, koji se odnosi na 10 na 100, odnosno, predstavlja broj 1 sa 100 nula. Zaštitni znak je slovni, ispisan različitim bojama, tako da se ne može reći da koristi standardno ime. Ime je pravljeno I nije uvredljivo, što dokazuje I veliki broj korisnika. Vidljiv je, lako primenjiv na sve poželjne aplikacije, ali se ne može koristiti diskretno. Lako privlači I zadržava pažnju, a sigurna sam da je I zakonski zaštićen. Više od deset godina postojanja ukazuje da je znak dugotrajan, ali je opet I moderan. Dopadljiv je, a visok nivo grafičkog kvaliteta omogućava laku prevodivost u treću dimenziju, ali I korišćenje znaka kao animacije na televiziji. Znak nije lak za razumevanje, a mislim da crno-bela reprodukcija ne bi bila efektna. Ton je prigodan I nosi poruku:”kupi me”. Lak je za izgovor I dopadljiv je, ali ga ne mogu dovesti u vezu sa zvukom.