E – novine su elektronske novine. Znak ovog portala se sastoji od slikovno – tekstualnog i tekstualnog znaka. Kada kažem slikovno – tekstualnog onda mislim da stilizovano „e“ nije samo slovo već predstavlja aluziju na grčko slovo eta. Na odgovor zašto je dizajner znaka takvo rešenje odabrao ne bih mogao sa sigurnošću da kažem. Kao i kod štampanih medija znak se nalazi u gornjem levom uglu i zauzima sličnu poziciju kao kod tog medija. Znak je dvobojan. Pored plave, kroz sredinu znaka prožima se malo crne boje. Znak je na početnoj stranici i prelaskom na druge stranice pozicija i izgled znaka se ne menjaju. Na ovom portalu dominira bela boja, najverovatnije razlog tome je čitljivost, pa samim tim i znak je veom vidljiv. U negativu se dobro ponaša znak, tako da nema problema ako se nanosi na svetlije površine, dok se ne preporučuje nanošenje na tamne. Tekstualni deo znaka je deskriptivan jer upućuje na suštinu portala. Ne moram posebno naglašavati da je e poznata skraćenica za elektonske ili elektronska. E predstavljeno u obliku grčkog slova eta je eventualna namera dizajnera da aludira na elektronsku poštu, znajući da adrese pošte u sebi sadrže upravo, popularno nazvanog, mankija @. Ovaj znak je prilično jednostavan, ali i njegov naziv je jednostavan. Jednostavnost naziva mu obezbeđuje dugotrajnost, jer uvek će postojati novinarstvo.
Krstarica je iz pretraživača, prvenstveno jugoslovenskih sadžaja, prerasla u ozbiljni web portal. Njihov znak je veoma poznat među korisnicima intereneta kako u Srbiji, tako i u regionu. Znak se sastoji od tekstualnog i uslovno rečeno slikovnog dela. Naglašavam uslovno jer “k” koje se naglašava se koristi kao sličica kada je samo ono bez ostatka, a kada se nađe u sklopu reči možemo ga posmatrati kao slovo. Krstarica jemetaforički naziv. Reč krstarica može da označava vrstu ratnog broda. Ipak mislim da ovaj portal nije dobio ime po tom značenju, već mislim da je izvučen od glagola krstariti, što označava kretanje. Oni nazivom sugerišu das u oni mesto gde počinje surfovanje. Kao što vidimo iz priloženog znak je jednostavan. “Slikovni” deo znaka je žuto “k” na crnoj podlozi. Ova kombinacija je izabrana zato da bi znak bio uočljiviji, jer upravo ova kombinacija boja je najbolja za vidljivost. Znak u negative se veoma dobro ponaša, što nam govori da znak ima dovoljno dobru adaptilnost na drugačije podloge. Na kraju tekstualnog dela znaka je znak koji se odnosi na prava korišćenja istog. Svako ko bude napravio nešto što podseća na ovaj logo može da bude tužen. Krstarica nema neke zvukove koje bi mogla da iskoristi prilikom promocije. Font slova krstarice nije toliko formalan, razlog je što je to mesto za dobru i ne oficijalnu komunikaciju. Malo ozbiljniji font bi možda ostavio drugačiji utisak. Znak je napravljen tako da se prvenstveno svidi nekoj maladalačkoj publici, koliko je u tome uspeo ja ne bih mogao reći.
„Vikipedija je enciklopedija slobodnog sadržaja na Internetu koju razvijaju dobrovoljci uz pomoć viki softvera.“ Ovako glasi objašnjenje enciklopedije o enciklopediji. Logo Vikipedije je kompleksan i sastoji se grubo rečeno od slova i slika. Kako bi shvatili otkud takav naziv malo ću se pozabaviti podacima. „Wiki“ je prvi deo reči nastao od havajskog „viki viki“ što znači brzo. Viki je vrsta web sajta čiji se sadržaj menja na drastično različit način od uobičajnog. Drugi deo reči je preuzet od enciklopedije „Nupedija“, predhodnica „Vikipedije“, odnosno, programeri koji su održavali „Nupediju“ su razvili „Vikipediju“. Iz ovog možemo da zaključimo da je sam naziv enciklopedije napravljen. Što se tiče slova ona pripadaju grupi tipova slova koja se naziva Antikva. Takav zaključak sam doneo na osnovu lepo oblikovanih serifa i izmenjive debljine poteza. Korišćenje ovakvih slova je kako bi se pokazala ozbiljnost enciklopedija, a pored toga ova grupa slova dominira u književnosti, pa može i to biti dodatni razlog. Slikovni deo znaka pored slike u sebi sadrži slova. Slika predstavlja nedovršenu zemaljsku kuglu, sastavljenu od delova pazli. Ovakvim grafičkim rešenjem pokušava se sugerisati da enciklopedija nije do kraja sastavljena i cilj je da posetioci enciklopedije dodaju svoj deo kako bi upotpunili zemaljsku kuglu. Na svakom delu zemaljske kugle je po jedan slovni znak izabran iz različitih pisama. Ovim su dizajneri želeli da naglase bogastvo različitosti enciklopedije i ukazuju nam da se enciklopedija čita na različitim jezicima i piše različitim pismima. Ispod samog naziva enciklopedije je drugi tekstualni deo. Ovaj deo označava prirodu internet stranice i u kombinaciji sa samim nazivom dobija se skoro kompletna slika za onog ko prvi put vidi znak. Slika nije kompletna jer ulaskom na stranicu se dobijaju sve druge informacije. Kod ovog znaka je mana što, kako se i vidi, u negativu se ne dobija kompletna slika. Ovo može predstavljati problem ukoliko se enciklopedia nađe u nekim dnevnim novinama koja nemaju stranice u boji. Sa druge strane, kako se radi o jednoj starijoj web enciklopediji možda i nije potrebna crno – bela varijanta znaka. Pored toga što se u znaku naglašava kontinuitet i sam logo je takav da ne može da u skorije vreme postane izvan vremena. Elementi koji se koriste u znaku su večni, bar na ovoj planeti.
Kuda večeras? Ne pitam vas koji čitate, to će vas pitati autori ovog sajta. Pored toga što će vas pitati oni će vam dati i predloge gde da idete. Znak ovog sajta se sastoji od deskriptivnog teksta i skraćenice. Prvi deo teksta je deskriptivan jer vas pita i daje vam odgovor gde da idete. Taj deo teksta opisuje, na neki način, suštinu sajta. Drugi deo znaka je skraćenica predhodnog dela znaka i ovaj deo zauzima većinu prostora u znaku. Podloga znaka je crna, kao i stranice na sajtu jer se time sugeriše doba dana. Znak je srebrne boje. Izabrana je srebrna boja zbog naglašavanja eksluzivnosti, kako količine ponude, tako i ponuđenih mesta. Oni sugerišu da vam ne preporučuju prve rupe na koje nalete, već sva kultna mesta u gradu. Ime je dobro izabrano jer je lako pamtljivo i zanimljivo. Zvučnost imena je dobra, jer to su reči koje bar jedanput izgovorimo tokom nedelje. Kada izgovorimo i taj jedan put, možemo da se setimo sajta ukoliko smo u dilemi. To je namera autora. Znak ne pokazuje dobre osobine prilikom korišćenja u crno – beloj varijanti, ali ipak zadržava prilično dobar nivo raspoznavanja. Jednostavnost znaka doprinosi i apliciranju znaka na različite površine, pri čemu se neki atributi moraju menjati. Koliko se skraćenica može pored pitanja ustoličiti, teško je reći, moje mišljenje je da ne može, ali lepo izgleda. Moguće da dizajneru znaka nije bila namera da sajt zapamte po skraćenici, ali je taj deo napravljen zbog izgleda.
Najpoznatiji web portal za objavljivanje različitih video sadržaja. Ako je „Wikipedia“ najpoznatija enciklopedija različitih tekstualnih informacija, onda je „Youtube“ isto to samo preko videa. Ovaj sajt je uneo revoluciju u objavljivanju klipova na inetrnetu. Logo ovog sajta je vrlo jednostavan. Sastoji se od teksta i slike. Slika u ovom slučaju predstavlja asocijaciju na televizor. U taj televizor je utisnut deo tekstualnog znaka. U ovom slučaju se neću baviti etimologijom tekstualnog dela, jer nisam potpuno siguran u značenje. Značenje prvog dela teksta pokušava da individualizuje sajt, jer se obraća posetiocu. Ovaj znak govori, ti možeš staviti, a slobodno i pogledaj. Na slikama možemo da vidimo gde se sve koristi znak i gde je sve apliciran. Znak je zakonom zaštićen i ne može se zloupotrebiti. Slikovni deo znaka je crven jer poziva na uzbunu i govori vidi šta ima novo zanimljivo. Jednostavnost znaka je obezbedila i dugotrajno korišćenje ovog grafičkog rešenja. Obzirom na funkciju i korišćenje sajta ovaj znak, ako nije, postaće „legendaran“. Celokupna znak pripada metaforičkoj grupi znakova. Zvuk ovom znaku se može pridodati i to bi najverovatnije bio zvuk televizora bez signala. Kako mi to popularno nazivamo „sneg“. Ili drugo rešenje može da bude i zvuk paljenja starog televizora. Znak je dopadljiv i ne vređa nijednu kulturu.
0 коментара:
Постави коментар